مطالب تصادفی
نرم افزار تاج بندگی
وضعیت آب و هوا


اوقات شرعی
در حسرت «لایک» بیشتر؛ سندرم خودشیفتگی و بحران روحی در رسانه‌های اجتماعی

«اِسِنا اونیل»دختری آمریکایی است که در شش سال گذشته تمام زندگی خود را صرف انتشار عکس‌های شخصیِ بی‌نقص و مبتنی بر مد روز قرار داده بود. او یکی از ستارگان شبکه‌های اجتماعی، با بیش از پانصدهزار فالوور در اینستاگرام بود تا اینکه دچار بحران روحی شد و به پوچی زندگی خود پی برد.

او در آخرین پست خود نوشته: «بخش عظیمی از نوجوانی‌ام را در شبکه‌های اجتماعی گذراندم و به این شبکه‌ها، به تأیید دیگران، استاتوس نوشتن و آراستن ظاهر و قیافه‌ام، معتاد شده‌ام.»

سندرم ستارگان رسانه‌های اجتماعی
«اِسِنا اونیل»دختری آمریکایی است که در شش سال گذشته تمام زندگی خود را صرف انتشار عکس‌های شخصیِ بی‌نقص و مبتنی بر مد روز قرار داده بود تا اینکه دچار بحران روحی شد و به پوچی زندگی خود پی برد

و ادامه داده: «شبکه‌های اجتماعی، به‌ویژه به شکلی که من از آنها استفاده می‌کنم، غیرواقعی‌اند. آنها عکس‌ها و کلیپ‌های ویرایش شده را برحسب تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها در رقابت با هم قرار می‌دهند. سیستم شبکه‌های اجتماعی بر تأیید عمومی، تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها، تعداد بازدیدها و تعداد فالوورها استوار است. این شبکه‌ها موجبات خودشیفتگی کاربرانشان را فراهم می‌آورند.»

 

در واقع "اِسِنا" پس از هفت‌ سال حضور مستمر در جنجال‌های رسانه‌های اجتماعی دست‌آخر با این واقعیت روبه‌رو می‌شود که تظاهر به داشتن یک زندگی بی‌نقص و ایده‌آل، آن را نابود می‌سازد.

سندرم ستارگان رسانه‌های اجتماعی
اِسِنا اونیل: «ستاره اینستاگرامی درس زندگی را به سختی یاد گرفت»

داستان" اسنا اونیل" تأثیراتی را که رسانه‌های اجتماعی بر توسعه‌ روانی-اجتماعی دوران جوانی بر جای می‌گذارند، موردتوجه قرار می‌دهد. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که «علی‌رغم نوید بهبود شرایط اجتماعی، ارتباطی و آموزش، نتیجه‌ استفاده از رسانه‌های اجتماعی توسط نوجوانان روی‌هم‌رفته منفی بوده است.» (کوگینگهام و ریان، 2014)جامعه‌ امروزی امکان خودانتشاری را در اختیار افراد قرار داده و دسترسی آسان به اینترنت فرصت شهرت یافتن و ستاره‌شدن را در اختیار همگان گذاشته است.

ایجاد دموکراسی در رسانه‌ها را می‌توان اتفاق خوبی ارزیابی کرد، از این نظر که فرصت‌های بی‌شماری را در اختیار افراد قرار می‌دهد، اما متأسفانه می‌تواند به این معنی هم باشد که کودکان و نوجوانان در سرتاسر جهان در معرض سندرم ستارگان خردسال قرار دارند؛ پدیده‌ای که زمانی مختص ستارگان سینما و تلویزیون بود. با یک سرچ ساده‌ اینترنتی می‌توان نمونه‌های فراوانی از بازیگران و هنرمندانی را یافت که در پی شهرت زودهنگام خود دچار بحران هویت، افسردگی و مشکلات عصبی شده‌اند.

پیش از ظهور رسانه‌های اجتماعی، ما پس از ستایش ستارگان سینما فوراً به زندگی واقعی خودمان برمی‌گشتیم، چراکه بین «ما» و «آنها» فاصله و جدایی وجود داشت. آن زمان ستارگان روی پرده‌ سینما و صفحه‌ تلویزیون یک تفاوت با سلبریتی‌های امروز داشتند؛ آن‌ها از میان خیل کثیری از افراد بااستعداد و زیبا دست‌چین می‌شدند. رسانه‌های اجتماعی آن فاصله را از بین برده‌اند و امروزه هر که مشتاق است که شهرتی برای خودش دست‌وپا کند، کافی است به شبکه‌های اجتماعی و اینترنت دسترسی داشته باشد.

سندرم ستارگان رسانه‌های اجتماعی
مطالعات اخیر نشان می‌دهند که علی‌رغم نوید بهبود شرایط اجتماعی، ارتباطی و آموزش، نتیجه‌ استفاده از رسانه‌های اجتماعی توسط نوجوانان روی‌هم‌رفته منفی بوده است

 

نیاز به احساس تعلق!

یکی از عوامل جذابیت رسانه‌های اجتماعی فراهم آوردن بستری مناسب برای شهرت آسان است. فقط کافی است یک مطلب جالب و بامزه توئیت کنید، یک ویدئوی باحال شِر کنید و یا یک متن خردمندانه بنویسید، آنگاه بلافاصله جلب‌توجه می‌کنید. اگر مطلبی که به اشتراک می‌گذارید واقعاً خوب باشد، لایک‌های زیادی دریافت می‌کنید، فالوور بیشتری به دست می‌آورید و از صفحه‌تان بیشتر دیدن می‌شود؛ حتی ممکن است توجه یک سلبریتی را هم به خودتان جلب کنید. درنتیجه حضورتان در شبکه‌های اجتماعی پررنگ‌تر می‌شود و حتی ممکن است به یک «آدم معروف در شبکه‌های اجتماعی» باهزارانلایکوفالوور تبدیل شوید.

 

چرا شهرت در شبکه‌های اجتماعی برای بسیاری از مردم به‌ویژه نوجوانان تا این حد جذابیت دارد؟ البته دلیل آن کاملاً روشن است؛ آنها امیدوارند حضورشان در شبکه‌های اجتماعی برایشان منفعت مالی و شغلی به همراه داشته باشد و بتوانند جذب آگهی کنند و به رسمیت شناخته شوند. و یک دلیل عمیق‌تر هم وجود دارد؛ نیاز به احساس تعلق. نیاز به تعلق یعنی نیاز به ایجاد و ادامه‌ روابط مثبت ارزشمند و احساس عضویت در گروه‌های اجتماعی. این احساس نیاز تا حدی در وجود همگی هست اما در برخی افراد قوی‌تر از دیگران است.

سندرم ستارگان رسانه‌های اجتماعی
یکی از عوامل جذابیت رسانه‌های اجتماعی فراهم آوردن بستری مناسب برای شهرت آسان است

نوجوانان که این احساس در آن‌ها قوی‌تر است، میل دارند مدت‌زمان بیشتری را صرف خیال‌پردازی در خصوص شهرت و دیده شدن، کسب وجهه و پرستیژِ حاصل از آن کنند. مسئله‌ای که در مورد شهرت وجود دارد، این است که به نظر می‌رسد این پدیده ضمانت نهایی برای ورود به جامعه و پذیرفته شدن در آن است. معروف بودن یعنی همیشه کسانی هستند که برای هر کاری که شخص انجام می‌دهد، کف‌وسوت می‌زنند. شبکه‌های اجتماعی پایگاه مناسبی برای این مسئله است، چراکه به افراد اجازه می‌دهد به‌راحتی افکار، مهارت‌ها، احساسات و ماجراهای روزانه‌شان را با مخاطبان بسیاری به اشتراک بگذارند. شبکه‌های اجتماعی از طریق تعداد لایک‌ها، فالوورها و کامنت‌ها به افراد نشان می‌دهد که آنها و پست‌هایشان تا چه اندازه موردتوجه و پسند دیگران هستند؛ و به آنها نشان می‌دهند که مخاطبانی هستند که تأییدشان می‌کنند و معتقدند مطالب ارزنده‌ای برای به اشتراک گذاشتن دارند.

سندرم ستارگان رسانه‌های اجتماعی
افرادی که نیاز به احساس تعلق در آن‌ها قوی‌تر است، میل دارند مدت‌زمان بیشتری را صرف خیال‌پردازی در خصوص شهرت و دیده شدن و کسب وجهه و پرستیژِ حاصل از آن کنند

 

بهای شهرت در رسانه‌های اجتماعی

افرادی که نیاز به تعلق در آنان بالاست، مایل‌اند پست‌های بیشتری در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و سلبریتی‌های بیشتری را فالو کنند. اگر افراد معیار منزلت اجتماعی و پذیرش در اجتماع را تعداد لایک‌ها و کامنت‌های پست‌های فیسبوکی خود بدانند، این مسئله در طولانی‌مدت اثرات زیان‌باری برایشان به همراه خواهد داشت. حقیقت غم‌انگیز ماجرا این است که همیشه هم پست‌های افراد موردتوجه قرار نمی‌گیرند و پستی که کمتر از حد معمول لایک و کامنت دریافت می‌کند، ممکن است احساس عدم ارزشمند بودن در جامعه را برای شخص به همراه داشته باشد و او درصدد مقایسه‌ خود با دیگران برآید و احساس سرخوردگی کند.

همچنین اگر تمام فکروذکر فردی معطوف به مشهور شدن در رسانه‌های اجتماعی باشد، ممکن است از ایجاد روابط واقعی در جامعه اجتناب کند، بنابراین با اینکه رسانه‌های اجتماعی به ارضای احساس نیاز به تعلق در افراد کمک می‌کنند، اما اگر فرد آنها را مقیاسی برای دوست داشته شدن و پذیرش در نزد دیگران در نظر بگیرد، درنهایت تبعات مخربی برای وی به همراه خواهند داشت.

سندرم ستارگان رسانه‌های اجتماعی
استفاده‌ بی‌حدوحصر از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند سلامت جنسی و اجتماعی نوجوانان را به مخاطره بیندازد. کاهش اعتمادبه‌نفس و پیروی از الگوهایی که رفتارهای خطرناک را در نوجوانان تقویت می‌کنند نیز از دیگر تبعات این مسئله هستند

 

شاید سندرم رسانه‌های اجتماعی بهای تازه‌ای باشد که برای این شهرت پرداخت می‌شود. استفاده‌ بی‌حدوحصر از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند سلامت جنسی و اجتماعی نوجوانان را به مخاطره بیندازد. کاهش اعتمادبه‌نفس و پیروی از الگوهایی که رفتارهای خطرناک را در نوجوانان تقویت می‌کنند نیز از دیگر تبعات این مسئله هستند. (کوکینگهام و ریان، 2014)

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که حضور پررنگ رسانه‌های اجتماعی در زندگی افراد، آنها را گرفتار خودشیفتگی مفرط می‌سازد. خودشیفتگی عبارت است از «برداشتی پرطمطراق اما توخالی و متزلزل از خود» (ایمز، رز و اندرسون، 2006) و نیز یک‌جور وسواس برای موفقیت و ولع برای موردستایش قرار گرفتن. خودشیفتگی را با تعداد دفعات چک کردن و استفاده از فیسبوک (بوفاردی و کمپل، 2008) و تعداد دوستان شخص در فیسبوک (برگمان، فیرینگتون، دیونپورت و برگمان) مرتبط دانسته‌اند. مطالعه‌ای که در سال 2015 انجام‌ شده، نشان می‌دهد که «رضایت از زندگی، پیشرفت و شادی و نشاط درونی از قربانیان استفاده‌ مفرط از فیسبوک محسوب می‌شوند.» (ساتیسی و اویسال، 2015) موضوع این مطالعه بزرگسالان بوده‌اند. حال ببینید کودکان و نوجوانان تا چه میزان در مقابل خطرات روانی و احساسی حاصل از اشباع رسانه‌های اجتماعی آسیب‌پذیرند. کودکان از دوسالگی به‌راحتی به گوشی‌های موبایل دسترسی دارند که «این مسئله باعث می‌شود آنها بازی با این وسایل را جایگزین روابط انسانی و دیگر فعالیت‌های مفیدی کنند که برای شکل‌گیری یک هویت سالم و نیز شناخت از خود و جایگاه خود در دنیای بیرونی ضروری‌اند.» (رادسکی و دیگران، 2014)

سندرم ستارگان رسانه‌های اجتماعی
برای کنترل جنبه‌های منفی فضای مجازی، راهکارهایی مانند محدودیت‌هایی برای زمان استفاده از اینترنت مثلاً موقع غذا خوردن، توی کلاس، یا پیش از اتمام تکالیف مدرسه و یا کارهای خانه پیشنهاد می‌شود

 

موضوع استفاده نوجوانان از رسانه‌های اجتماعی، نیازمند افزایش سطح آگاهی معلمان و والدین در این زمینه دارد تا بتوانند با تمرکز بر روی جنبه‌های مثبت این پدیده، اقدام کنترل جنبه‌های منفی آن بکنند. راهکارهایی مانند محدودیت‌هایی برای زمان استفاده از اینترنت مثلاً موقع غذا خوردن، توی کلاس، یا پیش از اتمام تکالیف مدرسه و یا کارهای خانه پیشنهاد می‌شود و برای کوچک‌ترها نیز کتاب و بازی بیرون از خانه را می‌توان جایگزین استفاده از اپلیکیشن‌ها کرد.

والدین باید برای نوجوانان الگو باشند و به این نسل نشان دهند که چگونه می‌توان آفلاین زندگی کرد. به عنوان مثال عکس لحظات پرباری را که با دوستان و افراد خانواده‌ گرفته می‌شود را بلافاصله در اینستاگرام خود به اشتراک نگذارند و هرروز لبخند بزنند، بی‌آنکه چپ و راست از خودشان عکس سلفی بگیرند. با روش‌ها و تکنیک‌های مشابه می‌توان از کودکان و نوجوانان در مقابل سندرم رسانه‌های اجتماعی محافظت کرد.

به نقل از مشرق

منابع:
سینما رسانه (شماره 463)

Ames, D. R., Rose, P., & Anderson, C. P. (2006). The NPI-16 as a short measure of
narcissism. Journal of Research in Personality, 40, 440–450.

Bergman, S. M., Fearrington, M. E., Davenport, S. W., & Bergman, J. Z. (2011). Millennials, narcissism, and social networking: What narcissists do on social networking sites and why. Personality and Individual Differences, 50, 706–711.

Buffardi, L. E., & Campbell, W. K. (2008). Narcissism and social networking websites. Personality and Social Psychology Bulleting, 34, 1303–1314.

Cookingham, L., M.; Ryan, G., L. (2015) The Impact of Social Media on the Sexual and Social Wellness of Adolescents. Journal of Pediatric & Adolescent Gynecology. Feb2015, Vol. 28 Issue 1, p2-5. 4p. DOI: 10.1016/j.jpag.2014.03.001. , Database: Academic Search Premier

Garcia, D., Sikström, S., (2014). The dark side of Facebook: Semantic representations of status updates predict the Dark Triad of personality Personality & Individual Differences , Sep2014, Vol. 67, p92-96, 5p; DOI: 10.1016/j.paid.2013.10.001, Database: Education Source

McClusky (2015) TIME.COM http://time.com/4096988/teen-instagram-star-essena-oneill- quitting-social-media/

Satici, S., A., Uysal, Recep. (2015) Well-being and problematic Facebook use Computers in Human Behavior , Aug2015, Vol. 49, p185-190, 6p; DOI: 10.1016/j.chb.2015.03.005, Database: Social Sciences Full Text (H.W. Wilson)


تاریخ انتشار: 1395/02/17 || بازدیدها: 0
نظرات
online rx no viagra
وب سایت

buying viagra in yuma locally http://buyviagralkonlines.com/ - buy viagra viagra online best way to have viagra
نوشته شده توسط: VladimirawAge | 1396/07/16

how to know if he takes cialis
وب سایت

cialis effects daily|50 mg generic cialis|best deal for cialis|cheap brand cialis canadian|cheap legitimate cialis|cheapest generic cialis black|cialis en farmacias espaolas|good choice cialis tablets|cialis in bangkok kaufen|buy cialis philadelphia pa|legal generic cialis|cialis di cialis britannici|prix du cialis 20 mg|acheter cialis parapharmacie|online pharmacy cialis|cialis prezzo basso in linea|cialis black 800 mg|cialis 5 mg acquisto|only today cialis paypal|cialis alkohol wirkung|cyprus cialis|cialis rezept online|levitra gnrique de cialis|cialis discount rates|cialis 5mg nz price|cialis generico da mg on line|cialis achat net|cialis di sconto|chewable cialis generic|cialis tadalafil prezz|china cialis 50mg soft tab|sales cialis online|cheap cialis best price|cialis sale au|cialis modo de empleo|cialis wirkung frau|is cialis price in costco|cialis on sale|look there where to get cialis|link for you cialis 25mg|5 mg cialis kick in|sconti di farmacia di cialis|buy cialis online using paypal|user reviews on cialis|cialis e simili|cialis generic 20mg 75 por|cialis online sicuro|cialis es para mujeres|cialis wir preise|cialis en gibraltar|avis cialis sans ordonnance|cialis lose dose|cialis brand online shopping|cialis dolor de espalda|only here cialis mastercard|buy cialis on line china|costo de cialiss|cheap cialis on line 5 mg|how much is cialis canada|genuine cialis uk|cialis manufacture|price cialis secure tabs| canada generic cialis|generic cialis prescriptions|good choice cialis costs|cialis generique|probegre cialis|how to know if he takes cialis|cialis black review|lowest price cialis more|cialis generique forum|cialis bresci|who sells the best cialis|buy cialis nz|cialis osta|cialis sloveni|cialis black|canadian drug co for cialis|cialis inglaterra barata|cialis 5mg comprime|cialis professional vs cialis|impotence drug cialis pills|farmacia inglaterra cialis|cialis 5mg beipackzettel|cheap fast cialis online|10mg cialis average price|lowest price cialis|cialis tadalafil canada|cialis europa apotheke|are cialis discount pills good|cialis black 500mg dangers|venta de cialis por internet|is cialis 5mg any good|look there cialis uk suppliers|come acquistare cialis|comprar cialis 20 generico|only here discount cialis|precio de india cialis|enter site cialis from mexico|monthly cost daily cialis|cialis generika tuerkei|i recommend buy cialis us|coste cialis sin seguro|i use it gay cialis|prix cialis pharmacie belgique|ordercialis|cialis 5 vademecum|online australia cialis|cialis 20 mg and cialis 50 mg|paypal cialis euro|cialis kaufen biz|we like it cialis by mail|buy cialis near 32901|cialis lke|asda pharmacy cialis price|cialis forum de discussio|usefull link cialis samples|cialis generique 20mg|losartan cialis interaction|5mg daily cialis price|prescription for cialis online|cialis kaufen paypal|to buy brand cialis|cialis providers|mg cialis dosage|acquisto cialis a milano|cialis prices nz|only here rx online cialis|cialis dosage 5mg or 10mg|type web cialis|confronto levitra cialis onlin|only for you order cialis now|1st rx orders cialis generic|price of 4 tablets cialis|generique cialis pri|cialis e tadalafi|precios cialis generico|enter site cialis samples|cialis ne marche pas forum|cheaper cialis from india|comprare cialis germani|que es cialis 20|look there cialis online in us|buy cheap cialis softtabs|ligne prescription de cialis|pastilla barata cialis|farmacia de cialis rx|female cialis for sale|cheapest way get cialis|generic cialis cheap canada|cialis rezeptfrei frankreic|cialis 5 mg tablet for sale|cialis farmacia espaa|cialis achat avis|como comprar cialis en espana|securetabs online cialis 20mg|just try how to buy cialis|cialis anwendung zeitraum|cialis 20mg lilly prix|recommended site cialis legal|cialis 10 e 20 mg opinioni|cialis 10 mg online order eu|cialis 5 mg ricetta prezzo|side effects of cialis for men|price of cialis 10mg|farmacias de cancun cialis|cialis 20 mg price 3 pill|cialis super active online|canada cialis sale|cialis aus spa nehmen|cialis double doses|cialis at low cost|cialis kidney disease|cialis 25 prix|cialis generico mexico precio|just try female herbal cialis|cialis 20 mg duracion efecto|cialis drug abuse|buy cialis in umlazi|cialis generico en guanajuato|we use it cialis in india|cialismedikament online|achat cialis en inde|achat cialis kamagra|buy cheapest daily cialis|cialis 5mg im ausland kaufen|comprar cialis generico madri|pharmacie discount cialis|levitra vs cialis side effects|cialis drug class|what is cialis used for yahoo|cialis nei giovan|cialis online rischi|vendita cialis italia|only here cialis 100|cialis buy online in india|us cialis pharmacy|safe purchase of cialis online|cialis pas generiqu|cialis 5 mg opinioni|visit our site discount cialis|how to get cialis|cialis online de|cialis 5mg wirkstoff|cialis en farmacia en svizzera|cialis 100 mg fiyat|generic cialis soft tabs india|how to buy cialis tablets|cialis 20 mg barato|cialis prostata|commander cialis par mail|cialis tooth pain|cialis priligy zusammen|cialis kaufen stuttgart|cialis online zonder recept|only now real cialis online|cialis 10 stres|cialis eshop|cialis online cheapest order|nose effects stuffy cialis|cialis virma|can i take two cialis 20mg|card cialis|kaiser cialis price|cialis erfahrungswerte|cialis da 5 mg generico|edforfrancecomcialishtml|cialis genricos en lnea|cialis 5 mg foro|brand cialis delivery london|the best site next day cialis|only here take cialis|cialis kamagra sildenafil|commander du cialis en suisse|cialis pas cher a marseille|cialis 8 comprimidos|cialis online perscription|prix cialis pharmacie paris|real reviews of generic cialis|cost of cialis in thailand|cialis now melbourne cheap|i recommend cialis testimonial|cialis enh pas cher|cialis 20mg 20 stck|cialis nasenbluten| how to buy cialis|only for you no rx cialis|click here online cialis sale|how to order cialis online|cialis sales in sc http://cialisueo.com/ - generic cialis cialis cialis effects daily|50 mg generic cialis|best deal for cialis|cheap brand cialis canadian|cheap legitimate cialis|cheapest generic cialis black|cialis en farmacias espaolas|good choice cialis tablets|cialis in bangkok kaufen|buy cialis philadelphia pa|legal generic cialis|cialis di cialis britannici|prix du cialis 20 mg|acheter cialis parapharmacie|online pharmacy cialis|cialis prezzo basso in linea|cialis black 800 mg|cialis 5 mg acquisto|only today cialis paypal|cialis alkohol wirkung|cyprus cialis|cialis rezept online|levitra gnrique de cialis|cialis discount rates|cialis 5mg nz price|cialis generico da mg on line|cialis achat net|cialis di sconto|chewable cialis generic|cialis tadalafil prezz|china cialis 50mg soft tab|sales cialis online|cheap cialis best price|cialis sale au|cialis modo de empleo|cialis wirkung frau|is cialis price in costco|cialis on sale|look there where to get cialis|link for you cialis 25mg|5 mg cialis kick in|sconti di farmacia di cialis|buy cialis online using paypal|user reviews on cialis|cialis e simili|cialis generic 20mg 75 por|cialis online sicuro|cialis es para mujeres|cialis wir preise|cialis en gibraltar|avis cialis sans ordonnance|cialis lose dose|cialis brand online shopping|cialis dolor de espalda|only here cialis mastercard|buy cialis on line china|costo de cialiss|cheap cialis on line 5 mg|how much is cialis canada|genuine cialis uk|cialis manufacture|price cialis secure tabs| canada generic cialis|generic cialis prescriptions|good choice cialis costs|cialis generique|probegre cialis|how to know if he takes cialis|cialis black review|lowest price cialis more|cialis generique forum|cialis bresci|who sells the best cialis|buy cialis nz|cialis osta|cialis sloveni|cialis black|canadian drug co for cialis|cialis inglaterra barata|cialis 5mg comprime|cialis professional vs cialis|impotence drug cialis pills|farmacia inglaterra cialis|cialis 5mg beipackzettel|cheap fast cialis online|10mg cialis average price|lowest price cialis|cialis tadalafil canada|cialis europa apotheke|are cialis discount pills good|cialis black 500mg dangers|venta de cialis por internet|is cialis 5mg any good|look there cialis uk suppliers|come acquistare cialis|comprar cialis 20 generico|only here discount cialis|precio de india cialis|enter site cialis from mexico|monthly cost daily cialis|cialis generika tuerkei|i recommend buy cialis us|coste cialis sin seguro|i use it gay cialis|prix cialis pharmacie belgique|ordercialis|cialis 5 vademecum|online australia cialis|cialis 20 mg and cialis 50 mg|paypal cialis euro|cialis kaufen biz|we like it cialis by mail|buy cialis near 32901|cialis lke|asda pharmacy cialis price|cialis forum de discussio|usefull link cialis samples|cialis generique 20mg|losartan cialis interaction|5mg daily cialis price|prescription for cialis online|cialis kaufen paypal|to buy brand cialis|cialis providers|mg cialis dosage|acquisto cialis a milano|cialis prices nz|only here rx online cialis|cialis dosage 5mg or 10mg|type web cialis|confronto levitra cialis onlin|only for you order cialis now|1st rx orders cialis generic|price of 4 tablets cialis|generique cialis pri|cialis e tadalafi|precios cialis generico|enter site cialis samples|cialis ne marche pas forum|cheaper cialis from india|comprare cialis germani|que es cialis 20|look there cialis online in us|buy cheap cialis softtabs|ligne prescription de cialis|pastilla barata cialis|farmacia de cialis rx|female cialis for sale|cheapest way get cialis|generic cialis cheap canada|cialis rezeptfrei frankreic|cialis 5 mg tablet for sale|cialis farmacia espaa|cialis achat avis|como comprar cialis en espana|securetabs online cialis 20mg|just try how to buy cialis|cialis anwendung zeitraum|cialis 20mg lilly prix|recommended site cialis legal|cialis 10 e 20 mg opinioni|cialis 10 mg online order eu|cialis 5 mg ricetta prezzo|side effects of cialis for men|price of cialis 10mg|farmacias de cancun cialis|cialis 20 mg price 3 pill|cialis super active online|canada cialis sale|cialis aus spa nehmen|cialis double doses|cialis at low cost|cialis kidney disease|cialis 25 prix|cialis generico mexico precio|just try female herbal cialis|cialis 20 mg duracion efecto|cialis drug abuse|buy cialis in umlazi|cialis generico en guanajuato|we use it cialis in india|cialismedikament online|achat cialis en inde|achat cialis kamagra|buy cheapest daily cialis|cialis 5mg im ausland kaufen|comprar cialis generico madri|pharmacie discount cialis|levitra vs cialis side effects|cialis drug class|what is cialis used for yahoo|cialis nei giovan|cialis online rischi|vendita cialis italia|only here cialis 100|cialis buy online in india|us cialis pharmacy|safe purchase of cialis online|cialis pas generiqu|cialis 5 mg opinioni|visit our site discount cialis|how to get cialis|cialis online de|cialis 5mg wirkstoff|cialis en farmacia en svizzera|cialis 100 mg fiyat|generic cialis soft tabs india|how to buy cialis tablets|cialis 20 mg barato|cialis prostata|commander cialis par mail|cialis tooth pain|cialis priligy zusammen|cialis kaufen stuttgart|cialis online zonder recept|only now real cialis online|cialis 10 stres|cialis eshop|cialis online cheapest order|nose effects stuffy cialis|cialis virma|can i take two cialis 20mg|card cialis|kaiser cialis price|cialis erfahrungswerte|cialis da 5 mg generico|edforfrancecomcialishtml|cialis genricos en lnea|cialis 5 mg foro|brand cialis delivery london|the best site next day cialis|only here take cialis|cialis kamagra sildenafil|commander du cialis en suisse|cialis pas cher a marseille|cialis 8 comprimidos|cialis online perscription|prix cialis pharmacie paris|real reviews of generic cialis|cost of cialis in thailand|cialis now melbourne cheap|i recommend cialis testimonial|cialis enh pas cher|cialis 20mg 20 stck|cialis nasenbluten| how to buy cialis|only for you no rx cialis|click here online cialis sale|how to order cialis online|cialis sales in sc
نوشته شده توسط: RobertawAge | 1397/02/09

cheapest price on 100mg viagra
وب سایت

viagra discret|canadian generic viagra pills|venden viagra sin recet|cvs pharmacy price viagra|comment ou acheter du viagra|buy cheap viagra tesco online|wow look it viagra for her|cialisprobe viagra|compare cialis and viagra|look there viagra overnight|top verkaufen viagra150mg|400 mg viagra|viagra generic free|viagra cream sale|we recommend cheap viagra soft|buy cheap viagra coupon now|cerco viagra cialis levitr|click now how to get viagra|getting viagra no prescription|sex drug viagra australia|ranbaxy viagra price in india|viagra einnahme wann|yahoo buy place viagra to best|jersey viagra|order generic ca viagra|preise schweiz viagra|viagra online order guide|precios de viagra uk|buy 5 mg viagra online|compro viagra foro|muestras libres oof viagra|viagra canada en ligne|viagra con envio|miglior viagra online|prescription charge for viagra|can buy viagra vietnam|viagrande zero assoluto|pfizer viagra samples in usa|generic viagra in stores|where buy generic viagra|viagra levitra generique|la farmacia del canada viagra|good choice cialis or viagra|viagra amico del cuore|get viagra free trial|viagra cost 6 pills 100mg|fast buy generic viagra|prescriptions for viagra|viagra 50 achat|prescripcin viagra|good choice wwwviagracom|genrico en viagra britnico|viagra sus efecto|viagra 100mg cialis|viagra broadway services|preiswertes viagra kaufen|marke viagra ohne verordnung|viagra singapore price|generic viagra with paypal|achat viagra online|ohio viagra bill|viagra generique achat|sm generic viagra|viagra for sale mastercard|costo viagra|usefull link pfizer viagra|viagra for women free samples|viagra tablets side effects|discount viagra or cialis|just try dose viagra|free viagra to sex offenders|look there viagra discount|viagra soft buy uk|pfizer best viagra quality|how often one can use viagra|viagra pills 3000g|viagra welche wirkung|how good is 100mg viagra|generic viagra for sale online|viagra online sito sicuro|free trial of viagra coupon|online viagra preisvergleich|cheap viagra uk buy|cost of viagra for dogs|best price viagra in australia|buy pfizer viagra australia|get prescribed viagra online|hard viagra online|lowest prices for viagra plus|viagra online in contrassegno|usa viagra descuento|viagra dosis diaria|prescrizione viagra libero uk|cheapest price on 100mg viagra|generic viagra india quality|only today viagra on women|viagra al mattino|buy viagra las vegas|viagra bereber|viagra for sale ireland|viagra price at costco 2011|look here viagra in spain|viagra wirkstoffmenge|viagra nebenwirkungen symptome|where to get cheapest viagra|only here viagra online order|diabetes and viagra|canada viagra cialis on line|viagra jus de pamplemousse|cost of 1 viagra tablet|cheap viagra search generic|viagra online in nederland|viagra les effets secondaire|viagra kaufen ohne|viagra st maarten|viagra altitude sickness|viagra sale boots|is viagra safe to use|viagra pills generic|achat viagra site fiable|acheter viagra en tunisie|generico do viagra suvvia|viagra for men price bangalore|nz viagra|viagra herstellungskosten|viagra paypal bestellen|cheapest viagra in the uk|achat viagra generique france|i recommend viagra samples|cheapest buy viagra soft|precio viagra marbella|where to get cheap viagra|viagra generic uk|viagra blue california|viagra bologna|viagra generico reveiw|look here ordering viagra|patent date viagra expire|viagra venta en lnea|viagra 100mg 4 st preis|viagra how much cost|preis viagra rezeptfre|enter site buy viagra no rx|acheter du vrai viagra|uk cheapest viagra 100mg|crush viagra tablets|viagra 50mg france|dove comprare viagra a napoli|canadian drugs online viagra|donde comprar viagra foro|viagra im internet|efectos viagra cuerpo humano|viagra sildenafil tabletas|pump with viagra i can use a|where to get safe viagra pills|only today viagra for sale|order levitra free viagra|viagra uk consegna|cheap viagra by postal order|viagra sale in pakistan|canada super viagra|viagra barata espa241a|viagra une heure|we recommend viagra price usa|brand viagra buy online uk|viagra online uk paypal|which levitra or better viagra|when to take 100mg viagra|viagra online sale uk|viagra quanto dur|cheap viagra 120mg|i recommend pfizer viagra|buy to best viagra echeck|viagra onset of action|viagra used to wonder for me|wow buy generic viagra cheap|generic viagra chewable|viagra for sale in nz|achat viagra cialis levitra|viagra espagne sans ordonnanc|viagra rrp australia|johannesburg viagra|viagra et derivs|generic viagra german remedies|viagra pharmacy prices cvs|viagra in boots|try it cheaper viagra|rx suisse viagra|follow link viagra overnight|viagra dosage duration|viagra generico vendita online|buy viagra t shirt|viagra generique biogara|cheap online viagra sales|viagra super active italiano|commande viagra pfizer|real viagra online canada|where to buy viagra in greece|viagra medicamento generico|best sites buy generic viagra|donde comprar viagra generico|can i buy viagra in korea|ab wann kann man viagra kaufen|cheap drugs viagra|follow link buy viagra china|viagra ohne rezept nachnahme|viagra grati|viagra best non|pldora barata de viagra|viagra paypal buy|washington post female viagra|visit web site viagra uk|prices buy viagra cialas|viagra cialis trial pack|wow look it online viagra soft|viagra med alkohol|how to order viagra|25 mg viagra recreational|buy viagra in seattle|cost viagra philippines|male enhancement viagra|viagra prices comparison|costo di viagra|viagra ciali|viagra wirkung levitra|viagra lasts how long|viagra kopior|50mg generic viagra|look here buy viagra for women|tried viagra casual use|testosterone test and viagra|how to get free viagra pills|can you buy viagra at pharmacy|viagra e succo di pompelm|viagra tablets 100mg price|buy viagra uk online paypal|prezzo viagra in italia|nebenwirkungen viagra|achete viagra|dog viagra|cheapest shop to buy viagra|just try drug generic viagra|viagra 100mg or cialis 20mg|viagra services|buy viagra from us pharmacy|viagra in holland|prezzo ufficiale viagra|viagra is what just as good|atlantic viagra|can buy viagra malaysia http://viagraiusd.com/ - cheap viagra online viagra viagra discret|canadian generic viagra pills|venden viagra sin recet|cvs pharmacy price viagra|comment ou acheter du viagra|buy cheap viagra tesco online|wow look it viagra for her|cialisprobe viagra|compare cialis and viagra|look there viagra overnight|top verkaufen viagra150mg|400 mg viagra|viagra generic free|viagra cream sale|we recommend cheap viagra soft|buy cheap viagra coupon now|cerco viagra cialis levitr|click now how to get viagra|getting viagra no prescription|sex drug viagra australia|ranbaxy viagra price in india|viagra einnahme wann|yahoo buy place viagra to best|jersey viagra|order generic ca viagra|preise schweiz viagra|viagra online order guide|precios de viagra uk|buy 5 mg viagra online|compro viagra foro|muestras libres oof viagra|viagra canada en ligne|viagra con envio|miglior viagra online|prescription charge for viagra|can buy viagra vietnam|viagrande zero assoluto|pfizer viagra samples in usa|generic viagra in stores|where buy generic viagra|viagra levitra generique|la farmacia del canada viagra|good choice cialis or viagra|viagra amico del cuore|get viagra free trial|viagra cost 6 pills 100mg|fast buy generic viagra|prescriptions for viagra|viagra 50 achat|prescripcin viagra|good choice wwwviagracom|genrico en viagra britnico|viagra sus efecto|viagra 100mg cialis|viagra broadway services|preiswertes viagra kaufen|marke viagra ohne verordnung|viagra singapore price|generic viagra with paypal|achat viagra online|ohio viagra bill|viagra generique achat|sm generic viagra|viagra for sale mastercard|costo viagra|usefull link pfizer viagra|viagra for women free samples|viagra tablets side effects|discount viagra or cialis|just try dose viagra|free viagra to sex offenders|look there viagra discount|viagra soft buy uk|pfizer best viagra quality|how often one can use viagra|viagra pills 3000g|viagra welche wirkung|how good is 100mg viagra|generic viagra for sale online|viagra online sito sicuro|free trial of viagra coupon|online viagra preisvergleich|cheap viagra uk buy|cost of viagra for dogs|best price viagra in australia|buy pfizer viagra australia|get prescribed viagra online|hard viagra online|lowest prices for viagra plus|viagra online in contrassegno|usa viagra descuento|viagra dosis diaria|prescrizione viagra libero uk|cheapest price on 100mg viagra|generic viagra india quality|only today viagra on women|viagra al mattino|buy viagra las vegas|viagra bereber|viagra for sale ireland|viagra price at costco 2011|look here viagra in spain|viagra wirkstoffmenge|viagra nebenwirkungen symptome|where to get cheapest viagra|only here viagra online order|diabetes and viagra|canada viagra cialis on line|viagra jus de pamplemousse|cost of 1 viagra tablet|cheap viagra search generic|viagra online in nederland|viagra les effets secondaire|viagra kaufen ohne|viagra st maarten|viagra altitude sickness|viagra sale boots|is viagra safe to use|viagra pills generic|achat viagra site fiable|acheter viagra en tunisie|generico do viagra suvvia|viagra for men price bangalore|nz viagra|viagra herstellungskosten|viagra paypal bestellen|cheapest viagra in the uk|achat viagra generique france|i recommend viagra samples|cheapest buy viagra soft|precio viagra marbella|where to get cheap viagra|viagra generic uk|viagra blue california|viagra bologna|viagra generico reveiw|look here ordering viagra|patent date viagra expire|viagra venta en lnea|viagra 100mg 4 st preis|viagra how much cost|preis viagra rezeptfre|enter site buy viagra no rx|acheter du vrai viagra|uk cheapest viagra 100mg|crush viagra tablets|viagra 50mg france|dove comprare viagra a napoli|canadian drugs online viagra|donde comprar viagra foro|viagra im internet|efectos viagra cuerpo humano|viagra sildenafil tabletas|pump with viagra i can use a|where to get safe viagra pills|only today viagra for sale|order levitra free viagra|viagra uk consegna|cheap viagra by postal order|viagra sale in pakistan|canada super viagra|viagra barata espa241a|viagra une heure|we recommend viagra price usa|brand viagra buy online uk|viagra online uk paypal|which levitra or better viagra|when to take 100mg viagra|viagra online sale uk|viagra quanto dur|cheap viagra 120mg|i recommend pfizer viagra|buy to best viagra echeck|viagra onset of action|viagra used to wonder for me|wow buy generic viagra cheap|generic viagra chewable|viagra for sale in nz|achat viagra cialis levitra|viagra espagne sans ordonnanc|viagra rrp australia|johannesburg viagra|viagra et derivs|generic viagra german remedies|viagra pharmacy prices cvs|viagra in boots|try it cheaper viagra|rx suisse viagra|follow link viagra overnight|viagra dosage duration|viagra generico vendita online|buy viagra t shirt|viagra generique biogara|cheap online viagra sales|viagra super active italiano|commande viagra pfizer|real viagra online canada|where to buy viagra in greece|viagra medicamento generico|best sites buy generic viagra|donde comprar viagra generico|can i buy viagra in korea|ab wann kann man viagra kaufen|cheap drugs viagra|follow link buy viagra china|viagra ohne rezept nachnahme|viagra grati|viagra best non|pldora barata de viagra|viagra paypal buy|washington post female viagra|visit web site viagra uk|prices buy viagra cialas|viagra cialis trial pack|wow look it online viagra soft|viagra med alkohol|how to order viagra|25 mg viagra recreational|buy viagra in seattle|cost viagra philippines|male enhancement viagra|viagra prices comparison|costo di viagra|viagra ciali|viagra wirkung levitra|viagra lasts how long|viagra kopior|50mg generic viagra|look here buy viagra for women|tried viagra casual use|testosterone test and viagra|how to get free viagra pills|can you buy viagra at pharmacy|viagra e succo di pompelm|viagra tablets 100mg price|buy viagra uk online paypal|prezzo viagra in italia|nebenwirkungen viagra|achete viagra|dog viagra|cheapest shop to buy viagra|just try drug generic viagra|viagra 100mg or cialis 20mg|viagra services|buy viagra from us pharmacy|viagra in holland|prezzo ufficiale viagra|viagra is what just as good|atlantic viagra|can buy viagra malaysia
نوشته شده توسط: PashaawAge | 1397/02/28


پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:درباره وبلاگ

دوستِ عزیز , چه باور کنیم و چه باور نکنیم چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید ،همۀ ما آسمانی هستیم و شمارش معکوس برایِ بازگشتمان از همان روزِ اولِ خلقتمان شروع شده است و کسی قدرتِ متوقف کردن آن را ندارد و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظار ما هست.بیایید یک بانوی آسمانیِ فعّال باشیم که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنید؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذتان را به کار بگیرید تا مانعِ پرواز شوید.اگر قبول ندارید؟ این شما و این هم دنیا.