مطالب تصادفی
نرم افزار تاج بندگی
وضعیت آب و هوا


اوقات شرعی
جرائم ویژه زنان در فضای مجازی/برقراری روابط عاطفی در فضای مجازی روشی برای کلاهبرداری اینترنتی
جرائم-ویژه-زنان-در-فضای-مجازی

بازپرس ویژه جرایم رایانه مشهد به تشریح جرائم ویژه زنان در فضای مجازی پرداخت و گفت: جرایمی که زنان در این حوزه مرتکب می شوند مختلف است، انتشار عکس های مبتذل با پوشش های نامناسب ویزه مهمانی های زنانه در پروفایل های شخصی و انعکاس آن در گروه ها، مصداق انتشار عمومی است و جرم محسوب می شود.

دکتر جواد جاویدنیا بازپرس ویژه جرایم رایانه مشهد در خصوص جرائم ویژه زنان در فضای فضای مجازی، گفت: جرایمی که زنان در این حوزه مرتکب می شوند مختلف است، انتشار عکس های نامناسب در فضای مجازی چون; تصاویر بی حجاب، بدحجاب و نامناسب ازجرایم زنان است. انتشار عکس های مبتذل با پوشش های نامناسب ویزه مهمانی های زنانه در پروفایل های شخصی و انعکاس آن در گروه ها، مصداق انتشار عمومی است و جرم محسوب می شود.

جاویدنیا در ادامه  اظهار داشت: برخی زنان با ایجاد ارتباط های عاطفی با طیف های مختلف و بعضاً ارسال عکس، طعمه هارا انتخاب می کنند، طعمه ها معمولاً از بین کسانی انتخاب می شوند که سن سالی از آنان گذشته، متأهلند یا جایگاه اجتماعی ویژه ای برخوردارند.

وی تصریح نمود: از طریق گستراندن دام و گرفتن اطلاعات خصوصی و گاهی گرفتن عکس هایی ارتباطاتی که با آنها داشتند  وارد فاز اخاذی شده و به طرق مختلف اخاذی می کنند. در برخی موارد حتی در مراحل اولیه هزینه های زیادی برای جلب اعتماد افراد خرج می کنند. به عنوان نمونه; شخصی برای یک مرد بازنشسته روزی ۲۰هزار تومان شارژ ارسال می کرد و برای سالگرد تولد او با اینکه در یک شهر دیگر بوده گوشی هدیه گرفته و ارسال می کرد.

جاویدنیا اخاذی در حیطه مسئولیت کاری افراد را بحشی دیگر از جرائم فضای مجازی دانست و اذعان داشت: به عنوان مثال از یک کارمند شهرداری انجام کارهای غیر قانونی خواسته می شود تا مقابل پیام های رد وبدل شده یا عکس های خصوصی وی در شبکه های اجتماعی منشر نشود این امور اختصاصی بانوان نیست و در مورد آقایان هم مصداق دارد.

بازپرس ویژه جرایم رایانه مشهد کاهبرداری های تلفنی و اینترنتی را نیز جزء سایر جرایم زنان در فضای مجازی دانست، خاطر نشان کرد: برخی باندها با سوء استفاده از حضور خانم ها و ترحمی نسبت به آنها وجود دارد کلاهبرداری های کلان اینترنتی را مرتکب می شوند.

وی برقراری روابط عاطفی در فضای مجازی را روشی برای کلاهبرداری اینترنتی دانست و گفت: همچنین در برخی موارد افراد درگیر روابط عاطفی در فضای مجازی می شوند به طور ناخودآگاه درگیر جرایم می شوند، به عنوان مثال; طبق اعتماد ایجاد شده برای طرف مقابل شماره کارت ارسال کرده و رمز دوم اینترنتی را می دهند و یا اینکه سیم کارتی برای او تهیه می کنندکه بعداً در جرایم و کلاهبرداری ها استفاده می شود. این دامی است که افراد شیاد برای زنان طراحی کرده وبا اطمینانی که ایجاد می کنند طعمه ها را به دام می اندازند.
جاوید نیا عدم دقت در پذیرش کار را علتی دیگر برای سوء استفاده از زنان در فضای مجازی عنوان نمود و ابراز داشت: خانم هایی که برنامه نویسی می کنند و کارهای رایانه ای انجام می دهند بعضی مواقع به دلیل عدم دقت لازم  مورد سوء استفاده قرار می گیرند، به عنوان نمونه; شخصی که در مقابل لطفش به خاطر پیدا کردن کار برای یک خانمی برنامه نویس، از او خواسته بود تا یک سایت جعلی دانشگاه آزاد برای یکی از واحد ها این دانشگاه طراحی کند، این خانم نیز بدون اینکه بپرسد شما چه ربطی به دانشگاه آزاد دارید، این کار را انجام داد و ناخواسته درگیر کلاهبرداری شد در حالی که با قدری دقت گرفتار این دام و مشکلات بعدی آن نمی شد.

بازپرس ویژه جرایم رایانه مشهد ادامه داد: موارد دیگری هم هست مثلاً خانمی به او پیشنهاد ازدواج تلگرامی می کنند به خاطر اینکه طرف راچک کند که این فرد در ادعایش صادق است یا نه یا با افراد دیگر در ارتباط است با استفاده از نرم افزار هک تلگرام، تلگرام او را حک کرده بود تا به اطلاعاتش دست پیدا کرده و ببیند این فرد مرد دلخواهش هست یا نه. متأسفانه اکثر افراد از اینکه حک تلگرام جرم است بی اطلاعند و اقداماتی را انجام می دهند و نمی دانند که حتی ورود به تلگرام دیگران جرم است حتی برای چند لحظه و بدون هیچ اقدامی جرم است و اقدام غیر مجاز شمرده می شود.
جاوید نیا، غبادی را نیز جزو جرائم اینترنتی دانست و اظهار داشت: برخی از خانم های هرزه که همیشه در جامعه وجود دارند از این فضاها برای جذب مشتری ها و اقدامات نامشروع شان استفاده کرده و برای خودشان  یا دیگران در بحث غبادی که یک جرم حدی است اقدام به بازار یابی می کنند.
منبع :  گوهرشادنیوز


تاریخ انتشار: 1395/01/28 || بازدیدها: 0
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:درباره وبلاگ

دوستِ عزیز , چه باور کنیم و چه باور نکنیم چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید ،همۀ ما آسمانی هستیم و شمارش معکوس برایِ بازگشتمان از همان روزِ اولِ خلقتمان شروع شده است و کسی قدرتِ متوقف کردن آن را ندارد و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظار ما هست.بیایید یک بانوی آسمانیِ فعّال باشیم که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنید؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذتان را به کار بگیرید تا مانعِ پرواز شوید.اگر قبول ندارید؟ این شما و این هم دنیا.